Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ergen Kaplumbağam

pıtırım

Altın 3 Üye
meraba arkadaşlar benim kaplumbağam sürekli cinsel organını çıkarmaya başladı benim asıl korkum fiğer kaplumbağanın onu ısırması. bir defa başıma geldi ve kanama geçirdi pıtır. sürekli dışarı çıkarması normal mi? deminden birden panik oldu normalde hemen içine sokardı bu defa sokamadı çırpındı durdu :( ikisini ayırmm mı gerekiyor?

Cvp: ergen kaplumbağam

Isıran kapluşla aynı yerde kalıyorsa ısırabilir bunun garantisini veremeyiz.Normaldir birazda karakterine bağlı.

Malesef kaplumbağaların cinsel olgunluğa ulaşmaları ile saldırganlıkları artıyor. Özellikle bazı dönemler hem dişilerin, hem erkeklerin aşırı saldırganlaştığı görülüyor. Sık sık akvaryuma müdahale edilmesi gerektiği ön plana çıkıyor. Sorunuz üzere internette yaptığım bir kaç makale araştırmasında bu davranışlar olağan olduğu yazıyor.

Genelde cinsel organ diğer kaplumbağalar için merak uyandıran bir obje oluyor. Saldırganlık sergilemeyen diğer kaplumbağa dahi meraktan ısırabiliyor. Hatta cinsel organını tanımayan erkek de onu korumayı ve tekrar saklamayı çoğu zaman beceremiyor.

Bu durumda önerilen kaplumbağaların bir süre ayrı bakılmaları. Çünkü ciddi bir yaralanmada ölüme varabilen durumlar ortaya çıkıyor. Ancak erkek kaplumbağanızın duruma hakim olmasından sonra belki durumun biraz düzeleceği varsayılabilir.

Şu zamanlar onları iyi gözlemleyip, ilk ısırma teşebbüsünde ayırın. Bu işin şakası olmayacağı gibi kaplumbağanızı kaybetme riskine de girmiş oluyorsunuz.

Şimdilik bulabildiğim bilgiler bunlar, umarım yardımcı olabilmişimdir.

çok teşekkür ederim emin bey. deminden diğer kaplumbağanın kyanı üzerinden inmesiyle ergen kaplumbağam panik yaptı ve çırpınmaya şaladı organı dışarıda kaldı bende panik yaptım haliyle hemen diğerini dışarı aldım pıtır sakinleşsin diye. bir kez kanama oldu veteriner kanamalı ishal dedi saçmalamış resmen sorun ısırma sonrası kanamaymış çünkü tamda bu hareketleri yaptığı zamanlar oldu kanaması hatta siz demiştiniz. neredeyse 1 aydır bunu yapıyor ama hiç bu kadar uzun süre dışarıda kalmamıştı ve bu kadar çok çıkmamıştı

Şu anda yeni bir akvaryum alamazsanız 1-2 günlüğüne büyük bir plastik kaba koyun.Belki bu arada sakinleşirler.

Geri