Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın yeni akvaryumu

ladyalfen

Yeni Üye

Kapluşumu onca pet shop ile tartışmama karşın akvaryumda yaşamaları gerektiğini söyleye söyle o ölüm adacığını çöpe atarak bu güzel akvaryuma geçirdim. Sadece doğru bir Uva lambaya ihtiyacım var. Fakat piyasa sahteleriyle dolu nereden alacağımı bilmiyorum. Bir de silis kum eklemek istiyorum bu doğru olur mu? Öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Foruma hoşgeldiniz.

Ampul olarak 42-52w halojen ampul kullanıyoruz.

Silis kum alabilirsiniz. Vitasand pro 78 marka olacak. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir, bağırsaklarındaki olası parazitleri atar, eşelenip vakit geçirir, altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. Kısacası faydası çoktur.

Akvaryum tabanındaki dekorları da çıkarın. Tabanda sadece silis kum olsun.

Lamba hakkında bu konuda gerekli bilgi var.

Tekrardan merhabalar birkaç sorum olacak
1-Su değişimi için dip pompası aldım fakat dipleri, yani suyun 3te birini haftada bir temizlediğim zaman yeterince temiz olmadığını düşünüyorum en doğru temizleme şekli nedir?
2-Uva lambası gün içerisinde sürekli açık mı olmalıdır şu an sadece akvaryum lambası kullanıyorum ve geceleri uyurken kapatıyorum
3-kaplumbağam yaklaşık bir aydır deri döküyor bu kadar uzun sürmesi normal midir?
4-son olarak taktığım lambanın altına kuru alana geçip çok fazla uyuyor su seviyesi 30, acaba seviye fazla geldiği için mi bunu yapıyor?
şimdiden teşekkür eder forumda kolaylıklar dilerim

1 - Filtrasyon yetersiz olabilir veya akvaryum küçük olabilir. Filtre bir haftadan daha kısa sürede kirleniyorsa akvaryum yetersiz geliyordur.

2- Uva ampul değil halojen ampul kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Isıtıcı lamba saat 07:00-19:00 arası açık kalacak.

3- Normal.

4- Lamba ısı vermiyorsa bir işe yaramaz, ayrıca hayvan hasta olabilir kuru alana çıktığında bir ısı kaynağı olmadığı için. Hayvan sudan ıslak çıktığı için dış ortam soğuksa bundan etkilenip üşür. Aynı bizim sıcak banyodan çıktığımız gibi bir durum.

Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz.

Petshopçular için hayvanlar ticari maldır onun için önemsemezler. Kaplumbağalar konusunda da yeterli bilgileri yoktur.

Kum ve lambayı Efe yazmış.

1.suyu kısmi ve genel olarak iki şekilde temizleriz. Kısmi değişimlerde taban ve sudaki kirleri çeker eksilen suyu tamamlarız. Bu şekilde su tazelenip bir süre daha devam eder.

Genel değişimlerde su ve akvaryum artık temizlenmeyecek noktaya gelmiştir o vakit komple temizleriz. İdrara bağlı amonyak oluşur. Amonyak oksijene bağlanarak yükselir. Gelen koku bundan kaynaklıdır. Suda oksijen tükendiğinde amonyak seviyesi yükselir. Buna amonyak patlaması deriz. Amonyak hayvanları zehirler onun için su sararmaya başladığı anda yenilemek iyi olur.

2.uva lambaya gerek yok hem dayanımsız hemde pahalı. Bunun yerine halojen 52-53 W armut ampul yada filamanlı 60W klasik armut ampul alın. Uva radyasyon verdiği için içine işliyor. Bu ampuller yüzeyden ısıtıp kılcal damar vasıtasıyla vücuda yayıyor. Kısaca hesaplı ve aynı işlevi görüyor. Birkaç yedekli alın. Artık tasarruflular çıktığı için pek bulunmuyor, bir de zamansız vakitlerde patlıyor.

3. Kaplumbağalar büyüdükçe alttan yeni deriler gelir. Üsttekilerde gerilip açılarak atılır. Bu hayvanın büyümesine bağlı senede bir veya iki kez olur. Bunun harici deri değişimindeki artış uvb kaynaklı yoğun radyasyon alımı ve A vitamini fazlalığından olur.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm? Tamam ufakmış.

Lamba ısısı ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız. Su derinliğini buna göre ayarlayın.

Suda hayvanın tutunacağı tünek yok. Su yüzeyi hizasında vantuzla küçük oklava, plastik boru tarzı birşeyi vantuz ile tutturun. Hayvan yorulduğunda yada uyumak istediğinde tutunsun.

Minareleri komple çıkarın bunlar kir barındırıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.

Son düzenleme:
😆cok tatlı, yalnız akvaryum küçük, birkac aya büyüyecek. Güzel bir filtre alın suyu sürekli değiştirmenize gerk yok. Ben eski filtremi cok uygun fiyata koyucam dolaba isterseniz dmden yazın.

Geri