Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Taban kumu hakkında

Eralka78

Bronz 4 Üye
Akvaryumumdaki kum ne tür kum acaba?[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S1g-uKdUYaM[/video]

Eğer bu kum uygun değilse ben de silis kum sipariş edeceğim internetten. Çünkü 4-5 tane akvaryumcu gezdim ama bulamadım malesef.

Cvp: Taban kumu hakkında

kum iri taneli beyaz quartz'a benzettim.

kumu juenden verdiğim linkten alırsın, güvenilir sitedir. piyasada markasız olanlardan satılır. bunlar oldukça kirlidir. kum en az 4 cm yüksekliğinde olsun. akvaryumunda yavaş yavaş büyüme zamanı geliyor. kumu ona göre fazla almanda fayda var. 150 tl üstü alım yaptığında kargo ücretsiz gelir. balık bölümünde de işine yarayan ürünlere bakarsın.

ersin, canlı balık ile besleme. jbl energil yem alıp ağızları ölçüsünde koparıp verirsin. içinde steril edilmiş ve kurutulmuş balık ve karides vardır. ayrıca forum olarak reslerin canlı balık ile beslenmesini o da can taşıdığı için tasvip etmiyoruz bunun yanında balığın kılçıklarının batması ve olası mantar ve diğer hastalıklar olasılığı da söz konusu. özellikle mantar gerek akvaryum gerekse kaplumbağalar için en sıkıntılı olay.

cem' Alıntı:
kum iri taneli beyaz quartz'a benzettim.

kumu juenden verdiğim linkten alırsın, güvenilir sitedir. piyasada markasız olanlardan satılır. bunlar oldukça kirlidir. kum en az 4 cm yüksekliğinde olsun. akvaryumunda yavaş yavaş büyüme zamanı geliyor. kumu ona göre fazla almanda fayda var. 150 tl üstü alım yaptığında kargo ücretsiz gelir. balık bölümünde de işine yarayan ürünlere bakarsın.

ersin, canlı balık ile besleme. jbl energil yem alıp ağızları ölçüsünde koparıp verirsin. içinde steril edilmiş ve kurutulmuş balık ve karides vardır. ayrıca forum olarak reslerin canlı balık ile beslenmesini o da can taşıdığı için tasvip etmiyoruz bunun yanında balığın kılçıklarının batması ve olası mantar ve diğer hastalıklar olasılığı da söz konusu. özellikle mantar gerek akvaryum gerekse kaplumbağalar için en sık
Ok. bahsettiğin siteden sipariş vermeyi düşünüyorum. Balık konusuna gelince, benim balıklar için ayrı akvaryumum var. O zaman yem verirken filtreyi kapatmıştım. Akşama kadar öylece unutmuşum. Hayvanlar havasız kalmış, bir tanesi de ölmüş. Ben de atacağına kapluşlara vereyim dedim. En sonunda kılçığını da sudan çıkardım zaten. Yoksa ben de kıyamam tabi ki, onlar da can.

jbl energil öneririm balık ihtiyaçları için :)

Ağustos' Alıntı:
jbl energil öneririm balık ihtiyaçları için :)

Valla balıklara pek öyle marka yemler almıyorum açık söyleyim :) Sadece Japon balığı besliyorum ve tek sevdiğim balık türüdür japonlar. 1.5 Yıldır besliyorum ve büyüyüp gidiyorlar işte. Benim önceliğim kapluşlarım :)  Onlar da hızlı büyüyorlar ve yakında o akvaryuma sığmayacaklar korkarım ki :)

Yaşarcan kaplumbağalar için söylemiş.

Kaplumbağaların balık ihtiyacı için jbl energil orda eksik yazmışım.. Kurutulmuş balıklar var içinde:)

Ağustos' Alıntı:
Kaplumbağaların balık ihtiyacı için jbl energil orda eksik yazmışım.. Kurutulmuş balıklar var içinde:)

Anlaşılmıştır. Öneri değerlendirilecek ;)

Eralka78' Alıntı:
Akvaryumumdaki kum ne tür kum acaba?[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S1g-uKdUYaM[/video]

Eğer bu kum uygun değilse ben de silis kum sipariş edeceğim internetten. Çünkü 4-5 tane akvaryumcu gezdim ama bulamadım malesef.

Maddi kısıt yoksa;Vitasand yerine Nova-Co da tercih edebilirsin.İlk kullanımda suya salınım konusunda çok daha başarılı sonuç veriyor.

Cem'in ve Yaşarcan'ın Energil önerisine ek olarak Prodac Tartafood Fish ve Mix , Sera Raffy Royal , Tetra Anchovies ve Tetra ReptoDelica Grasshoppers deneyebilirsin.Prodac'ın ürünleri yeni çıktı,bir sonraki sevkiyatta gelebilir.Tetra Anchovies nedense distribütör tarafından getirilmiyor.Tetra ReptoDelica Grasshoppers ve Sera Raffy Royal piyasada mevcut.Özellikle çekirgeceler yeterli büyüklükteki kaplumbağası olanlar tarafından denenebilir.

Valla açıkçası bu ara biraz maddi durum kritik. Ufak ufak, zamana yayarak eksikleri gidereceğim. Arkadaşların önerdiği siteden silis kumunu sipariş ettim. Ek yem olarak kutusu yirmi lira civarı olan bir şeyler görmüştüm, sanırım kurutulmuş karidesti onu düşünüyorum. Zaten haftada 1-2 kez haşlanmış yumurta beyazı veriyorum. Zaman zaman salatalık veriyorum. Hatta bahçeyi eşip solucan çıkarıp yedirmişliğim bile var :)

Marul kıvırcığın orta körpe yapraklarından verebilirsin. Gammaruslar küçüktür. Ham kül yani tozlu kısım çok çıkar. Küçük olduğu içinde hayvanların yemesi sıkıntılı olur ve dağılan parçalar akvaryumu kirletir.

Diğer taraftan japonların var. En azından randıman alamazsan onlara verirsin ziyan olmaz.

Solucan yada herhangi bir böcek verme şehirler malum kimyevi maddeler toprağa bulaşmış olabilir bu doğrudan ya da yağmur yoluyla geçer. Bu civarlarda yaşayan hayvanlarda haliyle buna maruz kalıyorlar.

Marulu kaplumbağamı ilk aldığım zaman denemiştim ama hiç yüzüne bile bakmadı. Ondan sonra da hiç denemedim açıkçası. Fakat bu dediğim nisan 2015 civarıydı ve hayvan çok küçüktü. Tekrar denerim bakalım yiyeceklermi. Bu arada ben yemlerini son zamanda ayrı bir kapta veriyorum. Sebebi de dediğin gibi suyu çok kirletiyorlar yem yerken. Hatta bir video bile çektim şöyle.[video=dailymotion]http://www.youtube.com/watch?v=rGgHmlSe7lY[/video]

https://www.youtube.com/watch?v=rGgHmlSe7lY

biraz daha geniş bir kap veya leğende verirsen hayvan strese girmez. suyu ise akvaryumdan alıp öyle koyarsın, hayvanlar böylece ısı değişikliklerinden etkilenmezler. akvaryuma da yeni su ekleyerek tazelemiş olursun.

küçük hayvanlar bitkisel gıda yemezler. protein yüklü yem yerler. vücut olarak ihtiyaçları olan enerjiyi de protein içerikli yemlerden alırlar. kabuk boyu 6 cm olunca bitkisele alıştırmak için tetra reptomin ile başlanır. bu yem protein ve yosun içeriklidir. bu yemi iştahla yemeye başladıklarında marul kıvırcık vermeye başlarsın ama 2-3 günde bir ve kabuk boylarını aşmayacak kadar. en geç yarım saat sonrasında da akvaryumdan alınmalıdır. çürütücü bakteriler devreye girer.

Geri