Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuk sorunu

bumble bee

Bordo Bereli
http://s1307.hizliresim.com/1c/t/qr7ld.jpg

Kabuğunun en üst tarafında ki ufak beyazlıklar iki kaplumbağamda da var son 2 hafta içerisinde oldu. 29 derecede su, uvb ve kuru alan ısıtıcı ampulünü daha almadım. yem yemelerinde de sorun yok. Sebebi nedir acaba ?

Cvp: Kaplumbağamın kabuk sorunu

bunlar aldığında vardı dediğine göre steril olmayan bir ortamda yaşamışlar. veya sonradan oluşma durumunda akvaryuma koyulan bir malzemenin yeterince steril edilmemesinden kaynaklanır. su değişimi yaptığında da iki damla metilen mavisi damlat. su düzenleyicilere bulaşma. ben geçenlerde bu tip filtreden çamaşır ve bulaşık makinesi için almıştım. üstünde yazdığına göre içilmesi tavsiye edilmiyordu. bunlardan da o yüzden kıllandım.

en azından bir an önce ısıtıcı lambayı temin et. o bu aşamada önemli.

Hayvanın kabuk plakaları aralanmış. Yani büyüyor. Bu aşamada aralarda görünen siyah çizgiler alttan gelen yeni kabuk plakalarının doku yapısı. Zamanla alttan gelen bu kabuk canlı ve doğal rengine kavuşacak. Bu esnada eski plakalar canlılığını kaybeder ve uygun şartlarda bu süreç sonunda kısmen düşer. Canlılığını kaybeden eski kabukta özellikle aırt ve kenar plakalarda aşınmış gibi beyazlamalar görünür. Resimde gördüğümde bu.

Ancak resimdenmi anlayamadım ama hayvanın sol gözünde problem yok değil mi?

Bu aşamada özellikle daha önemli olan uvb ampulün eksikliği sebebi ile umarım yumuşama yaşamaz. En azından devit 3 var değil mi?

Ancak ısıtma lambası çok önemli. Hayvan kuruyamıyor. Plkalar arasıda kurumuyor. Eski kabuklar kuruyamıyor. Hayvan hastada olabilir. İştahta gidebilir. Plaka araları kurumadığından mantarda olabilir. Hemen alınmalı.

Yok cem abi aldığımda yoktu sonradan oldu, bu hafta sonu temin edeceğim inşallah.

Yok emre abi sol gözünde birşey çok şükür. Ylnız malesef devit 3 te yok, uvbyi ha bugün ha yarın alacam diye alamadım. 2 Haftadır yoğun iş temposu yüzünden çıkamadım bi yerlere, bu bahane olmasada inşallah bu hafta sonu temn edeceğim

UVB ampul bulmak ve bunu takacak uygun çanaklı mandallı lamba bulmak biraz zor Emin. Tabi genede araştırıp halletmeye bak. Hafta sonu uvb işini çözemezsen eczaneden devit 3 almayı ihmal etme. 3-5 tl bir ücreti var. Lambayı halledene kadar işini görür. Ama hatırlatayım uzun kullanımı önermem.

En önemlisi ısıtma lambasını halletmeyi unutma. Belki araştırıp okumuşsundur ama karaya çıkıp güneşlenmelerinde önemli noktalar var. Tekrar değineyim. Bu hayvanlar doğada 26-28 derece suda yaşarlar. Soğukkanlı hayvanlar olduklarından karaya çıkıp güneşlenirler. Güneşten aldıkları uvb ışınları d vitamini sentezi yapmalarını sağlar. Bu kemik ve kabuk gelişimini sağlar. Bunun dışında sudan daha sıcak 31-33 derece olan bu karasal bölgede kururlar ve vücut ısılarını yükseltirler. Buda metabolizmalarını dengeler. Bu sayede sindirim sistemleri doğru çalışır ve iştahta normal seyreder. Ayrıca uva ışını alırlar. UVA ışını hareketlilik ve üreme konularında olumlu etkiye sebeptir. Tabi kuru alandaki ısıtma lambası üşümelerinide engellediğinden hastalıkların önüne geçer. Biz uva ışını için ısıtma lambası olarak jbl yada exo terra gibi firmaların uva içerikli ampullerini alıyoruz. Ancak vub ampulde kullandığımız ve bu ampulerin uva da içermesi sebebi ile ısıtma ampulü olarak düz soft ampullere yönelmeye başladık. Buna sebep olarak uva ampul bulmakta güçlük çekmemizde etken oldu.

Yani uvb ampul olmayanlar d vitamini sentezi için devit 3 ile idare ediyorsa uva içerikli bu ve muadili bu ısıtma ampullerini kullanıyorlar.

mailto:/img59/3383/yddg.jpg

Eğer aşağıdaki gibi bir uvb varsa bu ampul uva ışınıda sağladığından yukarıdaki gibi bir ısıtma lambası yerine bir altındaki gibi basit soft ampul kullanabilirler. Yukarıdaki ısıtma ampulleride uvb ampuller gibi zor bulunduğundan ve daha ucuz ve dayanıklı olduğundan bu aşağıdaki ısıtma ampulleri gayet iyi bir seçenek. Tabi uvb olanda bir o kadar pahalı.

mailto:/img841/5162/p7q6.jpg

mailto:/img850/5317/04h8.jpg

Not: Her iki lamba konusu içinde öneri almayı unutmamalı. Bu lambaların güçleri, uzaklıkları ve tipleri bizim sistemlere uygun olmalı. Örneğin uva içerikli yada değil ısıtma lambası 40-60 w olmalı. Bunlar 15-22 cm mesafeden kuru alanı 31-33 derece yapar. Mandallı lambalar en fazla 60 w güçte ampule uygundur. Max 40 w uyumlularda olduğundan dikkatli seçilmelidir. UVB ise daha teferruatlı. Ampulün gücü mesafeyi belirlediğinden bu nokta çok önemli değil. Bu konu ayarlanır. Ancak uvb ışın oranı hayvanların habitatına göre değişkendir. Örneğin çok az güneş ışığına maruz kalan hassas derili bir sürüngen ile çölde yaşayıp yoğun güneş ışığına maruz kalan sürüngenin kullandığı uvb ampuller bizimkilerden farklıdır. yukarıdaki örnekte exo terranın kaplumbağalar için ürettiği yeşil kutulu olan uygundur. Ancak aynı firmanın aşağıdaki ürünleri kaplumbağalara uymaz.

mailto:/img819/5162/mvub.jpg

mailto:/img692/7889/ztg4.jpg

Bir kaç sitede baktım stokda yok olarak gözüküyor bu exo terra uvb lambası. Senin temin ettiğin yönlendirebileceğin bir yer varmı ? Mandallı lambalar içinde bir int sitesinden (alışveriş) gece lambası için sipariş ettim ama uvb ve diğer spot lamba için uygun olacanı sanmıyorum küçük biraz. En iyisi gidip bauhaus dan görüp kendim almak.

Bauhaustan benim veriğim linkteki beyaz mandallı lambayı alırsın. Max 60 w olmasıda iyi. Orada ecolite 52 w soft ampulüde bulursun. Ancak bu mandalıya uvb ampul uymuyor. Sana şimdi bulacağın uvb ampul ve mandallı lambanın linkini veriyorum.

mailto:/forum/Konu-uva-uvb-lamba.html
Bu konuda namiba terra uvb ampul var. Bu ve jbl olan uvb malesef alttaki beyaz kısmından bendeki bauhausta satılan mandallıya uymuyor. Elimde bir çok uvb bu sebeple beklemekte. Ancak burada arkadaşların bahsettiği mandalı lambaya namibayı taktılar.

Uygun uvb ampul:
mailto:/evcil-hayvan-petshop/namiba-terra-uv-plus-d3-kompakt-lamba-23w-82278251

Daha pahalı ama namiba uvb bulamazsan uygun diğer ampul budur: 15 w olan mesafe ayarlamada daha uygun.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13212&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-190-kompakt-surungen-terraryum-lambasi-15-w
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13213&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-310-kompakt-lamba-23-w

UVB için uygun mandallı lamba, bahsettiğim konuda arkadaşlar bunun namibaya uyduğunu belirtti.
mailto:/ofis-kirtasiye-malzemeleri/portatif-kiskacli-masa-lambasi-kitap-okuma-vb-78762241

Eğer bu uvb ampulü kullanmaya başlarsan bahsettiğim bauhaustaki mandallı lambayı ve basit soft ampulü alıp konuyu çözersin. Isıtmayı bu hafta sonu bauhaustan çöz derim.

Abi benmi körüm yoksa yazmıyormu ? ne uvb lambada nede mandallı ampul de fiyatı göremedim :D

Emin bu gittigidiyorun sistemini bende anlamadım. Fiyatlar sanırım sepete atınca falan çıkıyor.

Arkadaş üyeymiş, onun kullanıcıdan girdim. Üye olmak gerekiyormuş.

Ampul 60 tl, mandallı lamba 8 tl.

Ben girince cikiyor fiyatlar
bu uvb
mailto:/evcil-hayvan-petshop/namiba-terra-uv-plus-d3-kompakt-lamba-23w-87471369
buda lamba
mailto:/ofis-kirtasiye-malzemeleri/portatif-kiskacli-masa-lambasi-kitap-okuma-vb-89816825

kaplumbağamın kabuğunda yaklaşık 2 aydır beyazlaşma var ve gittikçe artmaya başladı ve kabuğunun araları açılmaya başladı napmam gerekiyor ?

arıtma veya damacana su kullanacaksın. veya musluk suyu kullanırsan carbon filtre kullanman gerek. bu carbonlar küçük partikül şeklinde olduğu için iç filtre kullanıyorsan. süngerin orta boşluğuna tülbent bayan çorabı veya bu malzemeler için kullanılan keselerden alıp içine uygun miktarda koyduktan sonra süngere tıkıp kullanabilirsin. her su değişiminde yenilemen gerek. dış filtre kullanıyorsan en üst rafa sereceksin ve bir ay sonra değişeceksin. içine koyduğun her ne ise filtreye koymadan önce suda yıkamalısın. içindeki tozlar gitsin.

İpek hanım, emre abi de gözükmüyordu ama sizin verdiğinizde gözüktü. Gerçi emre abinin dediği fiyatlarla aynıymış. Sipariş ediyorum zaten hemen.

Benim anladığım kadarıyla gittigidiyorun iki bölümü var birinde ürünler görünüyor biri de asıl satın almak için ama nasilgirildigini bilmiyorum neyse şimdiden hayırlı olsun bende aynı ürünleri kullanıYorum gayet memnunum :)

namiba 60 tl'ye çok uygun. ben 95 tl'ye juenden almıştım niyetin varsa kaçırma. tek sakıncası her lambanın çanağına uymuyor. geniş çanaklı lamba almalısın.

Cem abi, o 2. verilen linkte 8 tl ye ona uygun olduğunu söyledi arkadaşlar, 2.ciyi demi sipariş etsem ki yedekte bulunsun

evet o lamba şimdi ben de onu kullanıyorum. kablosu ince olduğu ve bu ampulde 26 w olduğu için rahat kaldırıyor.

cem abi birde alırken hepsini alayım diyorum, kuru alan ısıtıcısı için ş lamba uygun mudur ?

mailto:/evcil-hayvan-petshop/jbl-reptil-spot-neodym-40w-76786002

bu uva içerikli ısı da veren bir ampul. diğer ampulde uva ve uvb var. ama ısı vermez. bunun yerine normal buzlu bir ampul al 40-60 w arası. ecolite dediğimiz 52 w halosoft bunun için uygun. bauhaus ve baumaxx yapı marketlerinde satılıyor veya buna benzer bir ürün alabilirsin. bauhausta bu ampul 4,75 tl; baumaxx'ta 4,95 tl. bir kaç tane alıp yedeklersin. uzun sürede kullanabiliyorsun. dediğin ampul kısa sürede patlıyor. verdiğin paraya yazık.

Aynen uvb ampulde uva içeriğide olduğu için bu ısıtma ampulüne gerek kalmaz.

bumble bee' Alıntı:
Cem abi, o 2. verilen linkte 8 tl ye ona uygun olduğunu söyledi arkadaşlar, 2.ciyi demi sipariş etsem ki yedekte bulunsun

UVB lambanın ömrü uzundur. Ama rastlayacağını sanmasamda patlama vs gibi durumlar için yedek almak mantıklı.

Geri